Kancelaria Jasta

 

 

KANCELARIA JASTA Sp. z o.o

ul. Nowokościelna 7, 43-100 Tychy

tel/fax 32 780-37-33
gsm 606-33-22-80

biuro @ jasta.pl

Biuro czynne od:
pon-piąt 9:00 do 16:00

aktualności

Smaller Default Larger

Dochody ze sprzedaży nieruchomości.

Od stycznia 2019 roku zmienią się zasady opodatkowania dochodów ze sprzedaży nieruchomości. Skorzystają m.in. spadkobiercy, którzy będą chcieli sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku. Nad nowelizacją przepisów pracuje już Sejm.
 
Główna zmiana w ustawie o PIT ma polegać na wydłużeniu terminu na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych, które pozwalają nie płacić podatku dochodowego. Generalnie dochody ze sprzedaży mieszkania po upływie pięciu lat od jego nabycia są zwolnione z PIT. Wcześniejsze zbycie powoduje konieczność zapłacenia podatku od dochodu. Można skorzystać ze specjalnego zwolnienia, jeśli uzyskany dochód przeznaczy się na realizację własnych celów mieszkaniowych. Według obecnie obowiązujących przepisów są na to dwa lata. Nowelizacja ustawy o PIT przewiduje wydłużenie tego terminu do trzech lat.

 

Zmiany także dla spadkobierców. 

 
Projektowane zmiany przewidują także korzystne rozwiązania dla spadkobierców. Obecnie jest tak, że pięcioletni okres posiadania mieszkania liczy się od dnia nabycia spadku, przez co trudniej jest skorzystać ze zwolnienia z PIT. Jeśli zmiany w przepisach zostaną przyjęte, termin ten będzie liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości przez spadkodawcę. Dzięki tej zmianie spadkobierca szybciej będzie mógł sprzedać mieszkanie bez podatku.
 
 
Zmiany w rozliczaniu kosztów.

 

 Projekt zmian przewiduje także, że do kosztów podatkowych sprzedaży mieszkania nabytego w drodze spadku będzie można zaliczać koszty jego nabycia lub budowy poniesione wcześniej przez spadkodawcę. Kosztem uzyskania przychodów będą także długi i ciężary spadkowe.